Tři důvody proč říct „NE“ odkladu splátek hypotéky (pokud nemusíte)

Tři důvody proč říct „NE“ odkladu splátek:

1. Není to zadarmo

Ačkoliv si finanční ústavy za vyřízení odkladu nemohou účtovat žádné poplatky, pro klienty to nebude úplně zadarmo. Budou jim totiž i v průběhu ochranné lhůty, max. do konce října, naskakovat úroky z vypůjčené částky (zatím tyto úroky hodlají účtovat všechny banky, kromě ČS, která po dobu 3 měsíců nebude klientům odklady úročit) a tyto úroky zaplatí až úplně na konci úvěru.

Zjednodušeně řečeno, po skončení odkladu splátek začne klient hradit měsíční splátky ve stejné výši, jako platil dosud. Následně, tedy až na konci splatnosti úvěru, zaplatí „odložené“ splátky – to bude buď tři nebo šest splátek. A až poté úrok, který vznikl během současného odkladu splátek. Dobrá zpráva je, že tato částka se nesmí dále úročit.

Obecně banky uvádějí, že kvůli odkladu splácení může dojít ke zvýšení počtu splátek a prodloužení splatnosti úvěrů.

2. Zhoršená pozice při vyjednávání v bankách

Při odkladu splátek klienti sice nedostanou negativní informaci do bankovního registru, to platí, ale tento odklad zaznamenán v registru bude, což banky určitě budou posuzovat jako určitý signál, jak na tom klient z pohledu bonity je i do budoucna, min. pro následující rok až dva.

Kdyby si chtěl klient vzít po ukončení odkladu splátek nějaký další úvěr nebo s bankou vyjednávat o lepších úrokových sazbách pro další období fixace, tak se velmi pravděpodobně jeho situace pro vyjednávání zhorší, nebo další úvěr u dané banky už  nemusí dostat.

3. Povinnost doplatit odložené úroky při refinancování ve fixaci

Pokud se v následujících letech rozhodnete přejít k jiné bance, která dá klientovi lepší podmínky, tak v případě refinancování hypotéky do jiné banky bude mít klient povinnost uhradit i tento úrok, který neplatil po dobu odkladu splátek, pokud by jej využil.

V průběhu ochranné doby, tedy během odkladu splátek, není možné refinancovat hypotéku vůbec.

Autor článku: Ing. Miroslav Pustelník, MBA